Sociální práce v Azylovém domě
4. května 2021 Lidé bez domova

Sociální práce v Azylovém domě

V době „Covidové“ nebylo kolikrát lehké spolupracovat z našimi klienty na zlepšení jejich situace. Teď kdy se situace začíná zlepšovat, tak se i v našem společném snažení začíná více dařit.

Jedním z hlavních cílů našeho střediska je pomáhat a motivovat naše klienty k návratu do běžného života. Každý si pod tím může představit něco jiného, ale v případě našich klientů jde převážně o nalezení další cesty. Na té je spousta překážek, které je třeba překonat. Sociální pracovníci většinou spolupracují s klienty na hledání práce, nového bydlení, vyřízení různých dávek, zajištění nástupu na detox a spoustu dalšího.

Zde je krátký přehled našich společných úspěchů. Samozřejmě anonymizovaný.

U šesti klientů se nám podařilo zajistit dávky HN + evidenci na úřadu práce. U jiných šesti klientů dokonce zajistit novou práci i s bydlením! Dva klienti nastoupili na alkoholový detox a následně projdou protialkoholní léčbou. Dařilo se nám také spolupracovat s OSSZ, na vyřizování invalidních důchodů a to ve třech případech. U jednoho klienta se nám podařilo snížit výši stanoveného výživného, které měl platit, ale z důvodu nízkých financí si to nemohl dovolit. Vznikal mu tak dluh, kvůli kterému by mohl jít později do výkonu trestu odnětí svobody. Teď je schopen platit výživné. I z pohledu matky jejich dítěte se situace zlepšila – „klient platí méně, ale platí“.

Jedné klientce jsme z peněz z daru Litoměřické Diecéze zakoupili dioptrické brýle. Jednomu klientovi zase speciální vložky do bot (po omrznutí nohou nemá celá chodidla). Dále zaplatili měsíční jízdné klientovi, který neměl na dojíždění do zaměstnání.

Lidských příběhů je u nás velké množství a společným úsilím se snažíme o jejich dobrý konec.

Jakub Ružbatský

vedoucí pracovník - Středisko sociální prevence a humanitární pomoci
Tel.: 731 402 435 E-mail: 58xESWhmg9nD99o6LTsmY-jeT-uk87j7T-M