Úctyhodný věk 99 let oslavila na pahorku v lednu jedna z našich milých klientek Anna Rašková

Úctyhodný věk 99 let oslavila na pahorku v lednu jedna z našich milých klientek Anna Rašková

Farní charita Litoměřice se stává nedílnou součástí životů klientů, kteří žijí v našem Domově pro seniory na Dómském pahorku. Je nám tak umožněno stát se pozorovateli, kteří se mohou v těchto krásných chvílích přiblížit a umocnit tento životní okamžik, kterým narozeniny bezesporu jsou, v duši našich klientů. Věk je jen číslo, ale co skrývá?

Psal se rok 1922 a byl krásný lednový den. Den, kdy se narodila klientka našeho Domova pro seniory na Dómském pahorku Anna Rašková. Tato dáma si prošla mnoha obdobími a zažila mnoho událostí, které se podílely na jejím rozvoji. Je veselá a činorodá. I přesto, že v pátek 22. 1. 2021 oslavila své nádherné 99. narozeniny, nezahálí. Neustále usměvavá a stále v pohybu. I v tomto požehnaném věku je schopna zvládat činnosti, které by jí mohl kdejaký šedesátník závidět.

Velmi ráda se věnuje ručním pracem jako je šití a pletení. Její výtvory dělají radost ještě dnes. Miluje zeleninu a chléb s marmeládou. Celý život se věnuje pěstování bylinek. Věc, která by mohla každého překvapit, ale jistě nese velký díl na svěžesti paní Anny je, že i v tomto věku se otužuje a to tak, že se po každé koupeli sprchuje studenou vodou. Zní to až neuvěřitelně, ale je to tak. Nelze opomenout, že krásně hraje na foukací harmoniku a velice ráda na narozeninách svých vrstevníků, kterým tím vždy udělá velkou radost. Všechny tyto aktivity jí pomáhají k tomu, že je stále svěží a má radost z každého nového dne. Jsme rády, že ji máme mezi námi.

Ve svém produktivním životě se věnovala neobvyklému zaměstnání, dnes již neexistujícímu. Byla totiž „průvodčí“ v autobuse na lince Litoměřice – Malé Žernoseky. Kontrolovala, zda mají všichni zakoupené lístky a děti, které jezdily do školy, občas obdarovala sladkostí. Svou práci dělala svědomitě a důsledně. Na první pohled přísná, ale uvnitř dobrosrdečná. Přísnost zmizela a zůstala dobrosrdečnost. A možná i proto je neustále v kontaktu s rodinou, která jí miluje a neustále navštěvuje. Je vidět, že vztahy mezi lidmi mohou být i ve vysokém věku plnohodnotné a krásné, protože si to zaslouží.

Za celý tým v Domově na Dómském pahorku bych této naší dámě s velkým „D“ ráda pogratulovala a popřála, aby s námi zůstal její úsměv co nejdéle a my se mohli těšit z její přítomnosti.

 

Za Farní charitu Litoměřice                                         ředitelka Mgr. Karolína Wankovská DiS