Dárek k narozeninám může mít i dobrou chuť

Dárek k narozeninám může mít i dobrou chuť

Farní charita Litoměřice je opět blíže svým klientům. Narozeninový den se u nás stal dnem, kdy si naši klienti v Domově na Dómském pahorku, mohou dopřát pokrm, který není běžně v nabídce kuchyně, nebo si podobným způsobem mohou zpestřit snídani či večeři.

Každý si někdy přeje něco dobrého. V pokročilém věku, kdy vás omezují mnohé zdravotní komplikace, je náročné, si mnohdy takový luxus dovolit. Zejména pokud je člověk odkázaný na společné stravování, kde si lze vybrat maximálně ze tří možností. Což samozřejmě není úplně málo, nicméně tomu přeci jen schází něco víc, přidaná hodnota něco, co vám dá pocit zvláštnosti. A tato myšlenka, umožnit klientům dopřát si v den, který je pro ně slavnostním, vybrat cokoliv nač mají chuť, co jim přidá další střípek do skládanky jejich jedinečnosti, mne přivedla k tomuto nápadu. Předpokladem je pochopitelně jídlo připravit tak, aby byly dodrženy nutriční hodnoty a nenarušilo dietní režim klienta, který si pokrm přeje připravit.

Chceme klientům umožnit co nejvíce zážitků a radosti i v této jejich životní etapě, které jsme součástí. Proto i přes to, že je to pro personál kuchyně drobnou komplikací, tuto možnost uvítali s nadšením. Stejně ji s nadšením přijali i senioři. A nemuselo se dlouho čekat na výsledek, když si například paní Marta na svůj sváteční den 10. 2. 2021 přála k obědu řízek a bramborový salát. A přidávají se i další. Paní Marie z prvního patra našeho Domova pro seniory šla ještě dál a na svůj narozeninový den 14. 2. 2021 si objednala kachnu s bramborovým knedlíkem a červeným zelím, protože to jídlo prostě miluje. A proč ne, vždyť i taková obyčejná věc, kterou se jídlo zdá, může udělat velkou radost. Je to zdánlivě maličkost, ale naruší stereotyp všedních dnů a člověk si tak mnohem více svůj sváteční den může vychutnat. A to doslova.

Opět je to prvek, který dodá každému z našich klientů, který se rozhodne možnosti využít, pocit důležitosti. Pocit, který každý potřebuje, aby věděl, že je pro nás důležitý. A tak nezbývá než popřát každému z našich milých klientů krásný narozeninový den a dobrou chuť!

PHOTO-2021-02-15-13-52-11PHOTO-2021-02-15-13-53-29PHOTO-2021-02-16-14-05-13

Za Farní charitu Litoměřice                                                         ředitelka Mgr. Karolína Wankovská DiS