Krizová židle

Krizová židle

S problémy spojenými s únorovými hlubokými mrazy se potýkaly také osoby, které nemají domov. Zkušenost s životem na ulici v těchto mrazech přináší člověk, který má s využitím krizové židle občasnou zkušenost.

„Nejhorší na tom je, že je zima a musím chodit venku. To prostě…není to dobrý no. Člověk může i umrznout. Ta zima je na tom to nejhorší. Nedá se před ní moc schovat, jen chvilkama, třeba na nádraží, ale tam to člověk přes noc nevydrží, když je zima. Všude je zavřeno. Jedině nonstopy, ale na to člověk nemá a přespat Vás tam nenechají.“ vypráví muž s obličejem zarudlým od mrazu.

„Poskytování krizové židle je při velké nepřízni počasí jednou z možností, jak pomoci lidem na ulici překonat takové období.“ sděluje Jakub Ružbatský, vedoucí Střediska sociální prevence a humanitární pomoci Litoměřice, které je součástí Farní charity Litoměřice. „Klienti krizové židle však nemají zdaleka až takový komfort, jak by se mohlo na první pohled zdát. Klienty zapojujeme po využití možnosti přenocování na krizové židli do různých prací na našem Středisku.“ dodává vedoucí Střediska.

To ostatně potvrzuje i svědectví muže z krizové židle. „Chodí nás tam víc, to tak člověk musí brát. Ostatní taky nechtějí umrznout, ale člověk je v teple. Funguje to tak, že přijdu na azylák, řeknu, jestli můžu jít na krizovku, pak se většinou jdu vykoupat. Pak se můžu dívat na televizi a pak spát na klubovně. Vyspím se a pak musím ven. Předtím ale musím uklidit, jako všichni.“ popisuje muž.

Díky poskytování nouzového noclehu zdarma v průběhu únorových hlubokých mrazů mohlo najít přístřeší ve Středisku sociální prevence a humanitární pomoci už několik lidí bez domova a přístřeší. Tyto lidi s největší pravděpodobností ochránila před umrznutím venku či před závažným zdravotním ohrožením. „Omrzliny jsem zatím nikdy neměl, ale uši mi omrzají, bolí mě kolena a klouby. Koupil jsem si prášky, ale ty mi vůbec nepomáhají. Díky krizové židli neumrznu, nejsem v mraze, můžu si udělat teplej čaj, něco si ohřeju a člověk alespoň díky tomu vydrží.“ říká muž.

Krizová židle se poskytuje po rozhodnutí pracovníků Střediska při plné kapacitě Noclehárny s přihlédnutím k povětrnostním podmínkám.