Aktivity jako lék na těžkosti doby

Aktivity jako lék na těžkosti doby

Farní charita Litoměřice v první linii na bitevním poli proti samotě a stresu, které nás všechny v posledních dnech a měsících sužují. A ponejvíce naše klienty, kteří mají málo příležitostí se rozvíjet jak fyzicky, tak mentálně. Proto denně vytváříme prostředí, které dokáže každému jednotlivci z řad klientů dodat energii a chuť se těšit na další přicházející den. A každý si může zvolit tu svou, která jej posílí a potěší.

Naši vážení klienti mají každý den možnost výběru vlastních aktivit dle nabídky, která je velmi široká a protože už známe jejich přání a touhy víme, co jim nachystat, aby se mohli dobře pobavit a provádět takové pohybové aktivity, které jim dělají radost a pomohou je držet v dobré fyzické kondici. Jiným zase postačí společenská hra či pobyt na čerstvém vzduchu.

Mezi velice oblíbené aktivity patří například hra Boccia, která se u nás hraje v prostoru tělocvičny. Je to hra, kdy se pár lidí s dobrou náladou sejde a snaží se v sedě dostat hrací koule určité barvy co nejblíže ke kuličce zvané „Jack“. Vždy u toho panuje dobrá nálada a bohaté společenské pobavení. Proto patří k takové oblibě. Ale není jedinou. Dalšími společenskými hrami jsou hry jako je Bingo, Scrabble či karty, jenž svou variabilitou možných her potěší nejednoho hráče. I u těchto her se všichni výborně pobaví a vznikají plodné hovory mnohdy končící radostnými úsměvy či smíchem od srdce. Je nádherné sledovat, jak se všichni cítí dobře a doslova prahnou po takových aktivitách. Každého z nás, kdo tyto aktivity připravuje, zcela uspokojuje právě zájem a výsledek, kdy vidíme, že i v době, která je pro nás všechny velmi těžká, dokážeme společnými silami vlít do srdcí klientů tolik potřebnou energii a radost. To, co je pro všechny velmi ceněná hodnota, spíše nedocenitelná. Dobrá společnost a šťastná mysl. Aktivizační sestry se každý den snaží udržovat dobrou náladu a vitalitu u každého z našich klientů.

Když ani to nestačí a je venku krásné počasí, což se v posledních dnech několikrát podařilo, snažíme se využít naší velkou terasu v prvním patře Domova na Dómském pahorku a tam trávit čas s klienty. Aktivizační pracovnice je doprovodí a s nenahraditelnou pomocí sluníčka pak tráví čas společně. Někteří si jen užívají paprsků, jiní si povídají a komunikují mezi sebou a jiní si i sem vezmou nějakou hru a s nadšením si užívají volnosti, která jim je tímto umožněna na čerstvém vzduchu, aniž by byli jakkoliv ohrožení situací tam venku, která je jim v tu chvíli velmi vzdálena. Ale cítí se dobře a v tu chvíli nevnímají, že by se jich dotýkalo jakékoliv omezení. A když není hezké počasí a klienty by přepadal jakýkoliv chmur a neměli dobrou náladu a trávili čas na pokoji, tak je v tom nenecháme. Navštěvujeme je na pokoji a snažíme se jim přinést dobrou náladu právě tam. A snad se nestalo, že by někdo nepookřál. Každý potřebuje pozornost, zájem a naši klienti obzvlášť. Jsme rádi, že jim takto můžeme vylepšit šedivé dny a každý den jim dodat alespoň potřebné množství energie.

Pro naše klienty jsou všechny tyto aktivity velice důležité. I když pro nás se to zdá jako maličkost. Po celou dobu krizového období se takto snažíme udržet jejich pozornost, zvyšovat vitalitu a chuť k životu a především tím podpořit jejich zdraví. Víme, že rodinu nedokážeme nahradit, ale můžeme udělat maximum, aby se všichni cítili co nejlépe a z tváří klientů je patrné, že se nám to daří.

Děkujeme tedy všem, kteří se na této práci podílejí a ač je to někdy těžké a náročné, nesmíme polevit, protože naše práce znamená, že jiní mohou i v těžkých dobách žít v pohodě a radosti a dodává jim to mnoho energie, kterou potřebují. Jejich úsměv a radostí rozzářené líce jsou nám skutečnou odměnou.

IMG_20210301_140921IMG_20210302_092938aktivizace

Veronika Chaloupková

vedoucí Domova na Dómském pahorku, metodik
Tel.: 417 770 013 E-mail: c.Ey47a7T-uk2~kh6hIkQOQ.YayD3W7%WkvDRW7r