Pečovatelská služba Farní charity Litoměřice pomáhá s registrací očkování proti COVID-19

Pečovatelská služba Farní charity Litoměřice pomáhá s registrací očkování proti COVID-19

Pečovatelská služba Farní charity Litoměřice reaguje na spuštění centrálního rezervačního systému očkování proti COVID – 19 pro vybranou skupinu obyvatelstva. Poskytuje pomoc při registraci a hlavně psychickou podporu v této nelehké době.

Ministerstvo zdravotnictví spustilo v pátek 15. ledna 2021 v 8 hodin ráno centrální rezervační systém pro očkování proti COVID – 19, a to pro osoby starší 80 let. K očkování se lidé mohli dle pokynů ministerstva přihlásit také přes telefonní linku 1221. S přihlašováním do systému jim dle všeho mohli pomoci další osoby, jimiž jsou například příbuzní nebo praktičtí lékaři.

Centrální rezervační systém poskytuje zájemcům registrace a rezervace k provedení očkování přes online formulář, který je bohužel pro osoby starší 80 let většinou nemožný vyplnit. Telefonní linka 1221 je lepší cestou pro osoby starší 80 let, nicméně byla v tento den zablokována dalšími zájemci o očkování a nebylo snadné se na ni dovolat.

Osobám, jež měly zájem o očkování, jsme registrační formulář pomohli vyplnit. Formulář se skládá z několika bodů, kterými je nutné projít, aby bylo možné vybrat a potvrdit očkovací termín. K registraci je nutné zadat telefonní číslo zájemce, jméno, trvalé bydliště, rodné číslo, název zdravotní pojišťovny, vybrat očkovací místo, a pokud se poštěstí, vybrat i očkovací termín.

První výběr očkování u nás započal v 8:06 hodin a s přibývajícím časem byla kapacita zadaných termínů pro očkování vyčerpaná. Dále jsme tedy registrovali bez možnosti výběru termínu. Vzhledem k tomu, že rezervace a registrace pro očkování nebyla snadno dostupná pro každého, museli jsme lidem dávat psychickou podporu v to, že se na ně termín očkování v budoucnu také dostane. Mimo jiné jsme telefonicky podávali informace dostupné ze stránek ministerstva zdravotnictví.

Doufáme, že v brzké budoucnosti nastane obrat k lepšímu, že bude dostatek očkovacích látek a lidé si budou pomáhat tak, jako je to doposud. Nebojte se na nás obrátit s jakýmkoliv problémem, ať se týká péče o vás nebo vaše blízké nebo pomoc s vyplněním rezervačního formuláře.

Přeji pevné zdraví,
za Pečovatelskou službu Farní charity Litoměřice vedoucí a sociální pracovnice Bc. Alena Mohauptová